Levitáció, gondolatolvasás, jövőlátás – csupa olyan misztikus, fantasy filmekbe illő fogalom, amire sokan kínos mosollyal legyintenek, mások azonban szentül hisznek a létezésükben. Vajon honnan ered az elképzelés, hogy az ember természetfeletti erőkkel bír? Van létjogosultságuk a mai világban az efféle elképzeléseknek? Milyen a parapszichológia kapcsolata a tudománnyal? Ezekre a kérdésekre keressük a választ!
Mi az a parapszichológia?
Tudományos definíciója szerint egy speciálisan elhatárolt tudományágról beszélünk, ami kutatási eszközeivel arra próbál fényt deríteni, hogy bizonyos élőlények és környezetük között milyen kölcsönhatás jön létre, ami tudományos eszközökkel nem magyarázható, a tudomány jelenlegi állása szerint ismeretlen. Ezek alapján tehát olyan megmagyarázhatatlan eseményeket vizsgál a parapszichológia, amely vélhetően az ismert világunk határait kibővítendőn gondolkodik, illetve magyarázatként nem a szokványos tudományos betéteket alkalmazza. Szokás a parapszichológiát egyfajta misztikus, bugyuta köntösbe bújtatni, így a Loch Ness-i szörny kutatóit is gyakran nevezik parapszichológusoknak, ez azonban nagyon is téves megállapítás. Fontos különválasztani a tudományos megközelítést az ezoterikustól, hiszen e két fogalom homlokegyenest mást jelent. A parapszichológia vizsgálati tárgya a pszi, amely gyakorlatilag az egyes esetekben vizsgált fizikai jelenségek megmagyarázhatatlan, értelmezhetetlen információit jelenti.
Mi tartozik a parapszichológia területeihez?
Két igen jól elkülöníthető csoportját különböztethetjük meg a parapszichológia vizsgált területeinek. Az egyik a pszichokinézis, azaz olyan fizikai történések, események létrehozása/befolyásolása, amely mellőzi a testi ráhatást, pusztán mentális igénybevételt jelent. Ismertebb nevén ez a telekinézis, ami szó szerint a tárgyak elmével történő mozgatását jelenti. Ez további két csoportra bontható:
- beszélhetünk mikroszintű történésekről: például a hőmérséklet természetellenes megemelése (pirokinézis) vagy annak csökkentése (kriokinézis)
- beszélhetünk makroszintű történésekről: emelés, forgatás, rázás, hajlítás stb.
A másik jól elkülöníthető ága a parapszichológiának az érzékszervi bemeneteket nem igénybe vevő információfelvétel, például a telepátia vagy a jövőbelátás.
Számtalan parapszichológus valódi, elismert tudósnak tartja magát, hiszen jól ismert, tudományos módszereket alkalmaznak állításuk szerint, ám ezeket nem csak a tapasztalható világunkra terjesztik ki, hanem a pszire is. Elmondásuk alapán ez nem boszorkányság, pusztán levetik a tudománnyal szemben támasztott, ősrégi elvárásokat, és a bevált módszereket egy másik területen is kamatoztatják.
Mi a tudomány hozzáállása a parapszichológiához?
A tudósok nagyrésze nem meglepő módon nem tartja valódi tudományágnak a parapszichológiát. Több kritériumot is támasztottak az ilyen területen mozgó tudósok felé:
- kérdéses a bizonyítékok hitelessége: ebben az esetben nem hamisításról van szó, sokkal inkább arról, hogy mennyire tudományos egy adott esetről készült tanulmány.
- nem hoznak-e elhamarkodott döntéseket: számtalan elvakult para-kutató hoz rossz döntéseket amiatt, hogy a pszi létezésének evidensségét szem előtt tartva kizárja az egyszerű, „hétköznapi” megoldásokat magyarázatadáskor
Mondhatni ezek alapján, a tudomány kapcsolata igen különleges a parapszichológiával. Több tudós elveti a pszi létezésének lehetőségét, ám sokan viszont nyitottak arra, hogy megfelelő bizonyítékokkal alátámasztva elfogadják azt. A parapszichológusok úgy vélik, a mai modern technikával hamarosan laboratóriumi körülmények között is vizsgálhatóvá válik a levitáció és a telekinézis is. A gondolatátvitellel kapcsolatban több érdekes kutatás is zajlik éppen, köztük is a Ganzfeld-technika, ami kiemelkedő eredményeket produkál a 70-es évektől fogva. A Ganzfeld kifejezés németül egész teret jelent, ami a kísérletek szempontjából igen meghatározó elemként működik. Adott egy kísérleti alany, akit homogén közegben tartanak. Szemét félbevágott pingponglabdával fedik le, úgy nevezett fehér zajt játszanak a fülébe, amely azért kulcsfontosságú, mivel auditív egész teret nyer azáltal, hogy minden frekvencia előfordulhat (a hanghatás egyébként leginkább a hangyázó televízió keltette zajra hasonlít, de több különböző fajtája is van). A helyiséget piros lámpával világítják meg, hogy egyenletes, tompa fény borítsa be a szobát. A feladat, hogy az adó kiválaszt egy tárgyat, amire aztán erősen rákoncentrál. A vevő mindeközben az elméjében megjelenő képzetekről ad tudósítást a kutatóknak, akik mindent gondosan feljegyeznek. A művelet végén eltérő ingereket mutatnak a vevő alanynak, aki azok alapján osztályozza azokat, amik megegyeznek a kísérlet alatt látott tudattartalommal. Ha a céltárgy kapja a legmagasabb osztályzatot, vagyis gyakorlatilag a gondolatátvitel sikeres volt, találatot regisztrálnak. Több mint száz kutatást végeztek különféle intézményekben, ami azt jelenti, hogy közel 700 próba esetén 38 százalékos pontossággal találták el a vevők az adó által közvetített tárgyat. Matematikailag ennél jóval kevesebb az esélye annak, hogy pusztán véletlenről van szó, így a kutatások továbbra is zajlanak.
A leghíresebb esetek
Igen nagy port kavartak bizonyos para-események, amikre olykor alapos kutatás után sem sikerült magyarázatot találni. Sokszor viszont az emberi aljasság volt az, ami kihasználta ennek az érdekes és megosztó tudományágnak a megdöbbentő részleteit. A parapszichológiai esetek átfogó vizsgálatok hiányában a mai napig vita tárgyául szolgálnak.
Az enfieldi poltergeist
Noha a szellemkutatás egy egészen másfajta részét képezi a kutatásnak, mégis az Enfieldben történtek megmozgattak nem egy parakutatót is. A Hodgson család esete az egyik leghíresebb, a törtnetük pedig még dióhéjban is ijesztő. Adott egy egyedülálló anyuka, aki magányosan neveli a négy gyermekét, illetve egy kopogószellem (olyan entitás, amely jelenlétét zajok, erős szagok és mozgó tárgyak kísérik). A frissen beköltözött otthon a feje tetejére állt, állandóan elmozduló bútorok, rossz szagok és furcsa hangok zavarták meg az éjszaka nyugalmát, az esetet pedig hamar fel is kapta a média. Rendőrök, újságírók és kutatók is állítják, találkoztak az entitással, ami a családot kísértette. Egy érdekes kép az, ami gyanakvásra adott okot a szkeptikusoknak:
A képen a jelenségek központi figurája, Janet (12) található, aki állítása szerint képes volt levitálni akarata ellenére is. A fotók hitelességéről a mai napig folynak a viták, ugyanis a képeket vizsgálva többen is azt állították, hogy hamisítványok. A fotón látható Janet nem levitál, pusztán felugrott az ágyról, valamint az a megállapítás is megszületett, miszerint a paranormális aktivitásért nem volt más a felelős, mint az édesanya, aki pénzügyi gondjait a reflektorfénnyel akarta megoldani. Egyértelmű válasz nem született az esettel kapcsolatban, ám a nemrég megjelent Démonok között 2. igyekszik bemutatni a házban történt borzalmakat.
Pió atya csodái
Az egyház szentjeinek történetei számtalan levitációt, gondolatátvitelt tartalmazó elemet használ, ám úgy tűnik, Pió atya esetben valódi tényekkel számolhatunk. Pietrelcinai Szent Pió az 1800-as évek végén és az 1900-as években vált világhírűvé. Az olasz származású pap csodái számtalan kérdést vetettek már fel a kutatók körében, még a parapszichológusok is vita alapjaként kezelik a szent körül lengő misztikumot. Útja eleinte szent látomások miatt indult meg a kereszténység világa felé, ám ahogy idősödött, egyre több paranormális jelenség kapcsolódott a nevéhez. Stigmáin túl képes volt levitálni, többen is állították ugyanis, hogy látták lebegni a papot, illetve a testből is ki tudott lépni, akár az ország vagy a világ másik végében megjelenni. Egy nő arról számolt be, mikor levelet kapott az atyától, azt a szél kifújta a kezéből, és messze sodorta tőle, majd váratlanul megállt egy sziklán. Másnap Pió atya figyelmeztette a nőt, ha nem tette volna a lábát a papírra, sosem kapta volna vissza a levelet. Halála napján egy venezuelai nő látomást látott, amiben Pió arról tájékoztatta, búcsúznia kell. A férj hitetlenkedve hallgatta a nő meséjét, majd értesültek még aznap a pap haláláról. Pió atya esete különleges, számtalan parapszichológiai kérdést vet fel, amik vizsgálatához sajnos nem állnak rendelkezésre eszközök – lévén, hogy az atya már meghalt, illetve az egyház sem szeretné, ha a nagy tiszteletben álló szentjének nevét bárki bemocskolná.
A levitáló orosz lány
Újabb vita tárgyát képezi az Oroszországban napvilágot látott videó, amiben egy piros kabátos kislány lebeg a levegőben. A videón lévő két alakról nem tudni semmit, viselkedésük egészen különös. A parapszichológia hívei úgy vélik, ha a videó nem hamis, akkor ez a legjobb bizonyíték a paranormális világ létezésére, ám a szkeptikusok csak legyintenek, miszerint szemenszedett hazugság az egész.
A parapszichológiába vetett hit egyre erősíti a tudományágban dolgozókat, a para-hívők pedig szentül hiszik, ha a parapszichológia teret tudna nyerni, végre bebizonyosodna, hogy a transzcendentális világ nem csupán mese.